دنیای موسیقی سرشار از خوانندگانی  است که ره صد ساله را یک‌ شبه طی می‌کنند و مشهور می‌شوند اما به همان سرعت در سراشیبی فراموشی قرار می‌گیرند و از یادها می‌روند.

   

شاید در طول تاریخ موسیقی ایران خیلی از خواننده ‌ها باشند که صدها و هزاران قطعه منتشر کرده‌اند اما به ‌اندازه یک اثر ماندگار از خواننده دیگر مورد توجه قرار نگرفته اند.

این اتفاق اولین بار نیست که می‌افتد. 


در طول تاریخ همیشه همین گونه بوده است. 

مثال‌های فراوانی هم در ذهن من و هم در فکر شما وجود دارد که خوانندگانی یکباره چهره شدند و توجه طیف عظیمی از جوانان را به خود جلب کردند ولی حالا نه من و نه شما حتی نمی‌دانیم کجا هستند و چه می‌کنند.
افتخار دارد که همواره به این دسته از هنرمندان که به نوعی از اذهان مردم محو شده اند، بپردازد.

ما علاوه بر هنرمندان درگذشته که دیگر در میان ما نیستند، بخشی از فعالیتمان مختص به هنرمندانی است که بنا به دلایلی مهجور مانده اند و این کمترین دینی است که ما در قبال این عزیزان داریم.

امروز بنا داریم که به #محمد_لیریائی یکی دیگر از خوانندگان خطه لرستان بپردازیم.

  

محمد لیریایی، اهل لرستان (شهرستان دورود)  و یکی از خوانندگان موسیقی محلی ، که شوربختانه از این هنرمند خوش ذوق و با استعداد بیش از دو البوم بنام (باغ دل )(چیت جا) نشنیده ام. 

او صدای خوب ، و به ویژه، تحریرهای متفاوتی داشت، ولی با این وجود به صورت یک خواننده ناشناس و کمتر شناخته شده باقی مانده است.

محمد لیریایی درسال  1356 دریکی از روستاهای بخش پاپی خرم آباد به دنیا آمد ودر سال 1362 بعلت شغل پدرش به شهرستان دورود نقل مکان کرد. 

او تحصیلات خود را تا دیپلم مکانیک در شهرستان دورود ادامه داد و بعد به خدمت سربازی رفت.

 بعد از خدمت سربازی چهارسال بعد یعنی سال 1380 کار هنری خود را در کنار استادانی از لرستان آغاز کرد وطی چند سال دو آلبوم رابه نامهای "چیت جا" و "باغ دل" به دوستداران موسیقی لرستان و لرزبانان عزیز کشور هدیه نمود.      

 لیریایی در سال  1390 درخانه موسیقی تهران درحضور  داورانی چون #حمیدرضا_نوربخش و خانم #هنگامه_اخوان ودیگر داوران و استادان آواز کشور، کارت مهارت خوانندگی سنتی را از دست نامبردگان دریافت نمود.


دانلود آلبوم باغ دل لیریائی  لینک 1

دانلود آلبوم باغ دل لیریائی  لینک 2